Wybuchy pyłów w przemyśle z racji potencjału niszczącego, jaki przedstawiają, oraz ich specyfiki i dotychczasowej historii wymagają szczególnej uwagi kadry inżynierskiej. Jak pisałem już wielokrotnie, u swych początków wiązały się one z branżą spożywczą – pierwsze wybuchy miały miejsce np. w obiektach młynowych, w magazynach surowców sypkich, a nawet w piekarniach. Wraz z rozwojem przemysłu nastąpił zdecydowany wzrost zagrożeń pochodzących od atmosfer pyłowych. Wybuchy pyłu węglowego w kopalniach uruchomiły szereg prac badawczych, które pozwoliły stworzyć rozwiązania techniczne redukujące ryzyko związane z wybuchami pyłów, a gama zagrożeń oraz odpowiadających im regulacji prawnych znacznie się rozrosła.
Ireneusz Rogala

Mechanizm powstawania wybuchu pyłów
Mechanizm ten jest wyraźnie inny od zagrożeń związanych z występowaniem atmosfery gazowej i koniecznie musi być brany pod uwagę przy analizach ryzyka wybuchu i proponowaniu środków redukcji ryzyka, co pokazano schematycznie poniżej::

Szczególną rolę w przypadku wybuchu pyłów odgrywa ich wymieszanie w atmosferze utleniacza. Pyły mają oczywistą tendencję do opadania i osiadania, stąd czas istnienia atmosfery pyłowej uniesionej jest poza miejscami jej generowania ograniczony. Scenariusz wybuchu pyłu osiadłego wymaga zaistnienia wstępnego wymieszania, np. fuknięcie, poderwanie, podmuch czy też uniesienie obłoku pyłu związane z lokalnym tleniem lub spalaniem warstwy pyłu. Spotykane były też mechanizmy wybuchu sekwencyjne, czyli sekwencja wybuchów pyłów o stosunkowo niewielkim zasięgu podrywająca pyły zalegające, a następnie wybuchy pyłu wstępnie uniesionego, coraz mocniejsze i rozszerzające zasoby pyłów uniesionych, które dalej ulegały zapłonowi i wybuchały.
Pierwszy i kluczowy wniosek stąd wypływający to nieustanna dbałość o ograniczenie ilości pyłów zalegających poprzez ograniczenie pylenia i skuteczne sprzątanie. Jednak poprzez swoją prostotę najczęściej jest to sposób niedoceniany lub niewłaściwie stosowany. Sprzątanie często jest wykonywane przez osoby o niskich kwalifikacjach oraz bardzo słabo weryfikowane i sprawdzane. Błędem jest też nieuwzględnienie zagadnienia możliwości zalegania pyłów w fazie projektowania instalacji.

    W ostatnich latach w polskiej energetyce i szerzej w przemyśle (również spożywczym) zaproponowano wiele rozwiązań w tym zakresie, wartych polecenia. Dochodzenie do właściwych i efektywnych ekonomicznie harmonogramów i skutecznego sposobu sprzątania pyłów zalegających to zawsze proces iteracyjny, trwający co najmniej kilka miesięcy, a nawet powyżej roku. Tu zdecydowanie nie sprawdzają się typowe mechanizmy zamawiania usługi na zewnątrz w oparciu o najniższą cenę, tak popularne w przetargach.
Polska energetyka wypracowała również szereg mechanizmów ograniczających pylenie i propagację pyłów w instalacjach. Są to redukujące pylenie systemy namgławiania uzupełniane o wydajne systemy separacji oraz odsysania pyłów. Dodatkowo stosowane są systemy sprzątania w oparciu o zastosowanie odkurzaczy przemysłowych w wykonaniu przeciwwybuchowym i centralnych systemów odkurzania. Zmieniły się również standardy utrzymania ruchu obiektów – warstwy pyłów zalegających są odkurzane lub zmywane na bieżąco. Takie podejście obecnie powinno być przejmowane przez zakłady innych branż, np. spożywczej i drzewnej, ponieważ zagrożenia występujące w tych branżach są takie (lub większe), jakie pojawiły się w energetyce w związku z zastosowaniem biomasy.

Systemy nowej generacji – nowe własności eksploatacyjne i korzyści
Warte wspomnienia są zdecydowanie dwa środki redukcji ryzyka, jakie można zastosować w zakładach, gdzie występuje zagrożenie wybuchem pyłów. Są to systemy odciążenia wybuchu i systemy tłumienia wybuchu po jego zainicjowaniu (HRD). Wielokrotnie były one prezentowane na konferencjach realizowanych przez ASE (ATEX ENERGO, STREFY EX) oraz w naszych publikacjach. W związku z istotnym rozwojem techniki mamy do dyspozycji niezwykle skuteczne systemy detekcji wybuchu i możliwość jego stłumienia w określonych miejscach instalacji. Takie systemy tłumienia stosowane są na różnego rodzaju przenośnikach kubełkowych, w zasobnikach pyłów i traktach transportowych. Zbiorniki, w których może dojść do zapłonu i wybuchu pyłowej atmosfery, mogą być skutecznie zabezpieczone, sam wybuch, nawet gdyby wystąpił, ograniczyłby się tylko do części instalacji, a jego skutki i fizyczne, i dla dostępności instalacji zostaną dla produkcji radykalnie ograniczone. Co ważne, nowa generacja systemów HRD (dostarczanych przez ASE) jest o wiele bardziej efektywna w eksploatacji. Poprzez dostrojenie czujników i systemu sterującego do warunków procesowych unikamy fałszywych wyzwoleń, a nowoczesna konstrukcja i podejście organizacyjne zapewniają krótki czas i niskie koszty ponownego uzbrojenia, co w efekcie nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych (jak to bywało we wcześniejszych generacjach HRD).

W ramach Grupy ASE we współpracy z naszymi partnerami z Niemiec wypracowaliśmy całościowe podejście analityczno-projektowe dla takich zadań, pozwalające na zabezpieczenie zarówno obiektów nowych, jak i już znajdujących się w eksploatacji. Szczególne miejsce w tym zakresie zajmują obliczenia potencjału zagrożeń i wytrzymałościowe obliczenie dla instalacji oraz właściwy dobór odciążeń lub tłumienia.
Drugim sposobem zabezpieczenia zbiorników przed wystąpieniem wybuchu atmosfery pyłowej jest inertyzacja atmosfery z użyciem gazów niepalnych – polegająca na ograniczeniu ilości tlenu w mieszaninie poniżej granicznego stężenia. Ilość tlenu w mieszaninie powinna być przy tym skutecznie monitorowana z uwagi na to, iż jest to parametr bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo procesu.

Czynniki organizacyjne
Szczególne znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego mają czynniki organizacyjne (jak wspomniano skuteczny system sprzątania pozwala ograniczyć możliwość utworzenia i propagacji atmosfery wybuchowej). Ważne jest ograniczenie możliwości zapłonu wieloma systemami detekcji tlenia, liniowymi systemami detekcji podwyższonej temperatury, skanowaniem zarzewi ognia na transporterach lub detekcją gazów tlewnych. Ważną rolę spełniają również wszelkie systemy organizacji eksploatacji oraz monitorowanie właściwego jej prowadzenia. Tu warto przywołać system Inspector Ex [13], sprawdzony m.in. w Elektrowni Dolna Odra, właśnie w warunkach zagrożeń pyłowych.
Pierwszym krokiem wykonanych prac analitycznych (po oznaczeniu własności pożarowo-wybuchowych występujących na obiekcie pyłów) jest sporządzenie dokumentu klasyfikacyjnego stref zagrożonych wybuchem.
I klasyfikujemy odpowiednio strefy 20, 21 i 22 – od najbardziej zagrożonej wybuchem do najmniej zagrożonej.

Strefa 20:
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa w postaci obłoku pyłu palnego w powietrzu występuje stale, w długim czasie lub często (np. wewnątrz pojemników, rurociągów, odpylaczy i zbiorników lub w systemach transportowych, z wyjątkiem niektórych części przenośników taśmowych i łańcuchowych).

Stefa 21
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa w postaci obłoku pyłu palnego w powietrzu może wystąpić w trakcie normalnej pracy (np. miejsca położone w bezpośrednim otoczeniu punktów nasypywania i wysypywania pyłu oraz miejsca, w których podczas normalnej pracy występują warstwy pyłu zdolnego do uniesienia się w powietrze i utworzenia mieszaniny pyłu palnego z powietrzem, o stężeniu wybuchowym).

Strefa22
Miejsce, w którym atmosfera wybuchowa w postaci obłoku pyłu palnego w powietrzu nie występuje w trakcie normalnej pracy, a jeżeli wystąpi, to tylko w krótkim okresie (np. miejsca w sąsiedztwie urządzeń, systemów ochronnych oraz części i podzespołów zawierających pył, w których może dojść do uwolnienia pyłu z względu na nieszczelność i tworzenie się osadów – dzieje się tak m.in. w pomieszczeniach, w których osiada pył wydostający się z młynów).

Co istotne, w analizach ryzyka należy zawsze rozpatrywać układy i instalacje w sposób kompleksowy. Może się bowiem zdarzyć to, co wielokrotnie miało miejsce w światowym przemyśle, że wybuch przeniesie się poprzez różnego rodzaju kanały transportowe czy też odsysające.

   Podsumowując, należy stwierdzić, że zjawiska zagrożeń pyłowych mimo dość powszechnego występowania często są lekceważone, ale w ostatnim czasie, zwłaszcza dzięki działaniom w energetyce, daje się zauważyć istotny postęp w tym zakresie. Postęp dotyczy zarówno analiz ryzyka wybuchów pyłowych, jak i możliwości aplikowania środków skutecznie to ryzyko obniżających.
Niniejszy artykuł miał za zadanie wskazanie istotnych elementów w zakresie prewencji zagrożeń wybuchami pyłów oraz podzielenie się doświadczeniami z analiz i wdrożeń środków redukcji ryzyka. Należy jednak zauważyć, że każda instalacja i obiekt są inne i podlegają różnym uwarunkowaniom. Warto, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zwrócić się do sprawdzonych partnerów w celu oceny i przeciwdziałania zagrożeniom. Zespół ekspertów i projektantów ASE chętnie podejmie taką współpracę.

AUTOR JEST REDAKTOREM NACZELNYM „MAGAZYNU EX” I DYREKTOREM DS. ROZWOJU I KONSULTINGU W FIRMIE AUTOMATIC SYSTEMS ENGINEERING SP. Z O.O. Z GDAŃSKA

Literatura

1. Rolf K. Eckhoff, Dust Explosions in the Process Industries, Oxford 1997, Butterworth-Heinemann.

2. Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu i instalacji w strefach zagrożonych wybuchem 94/9/WE – ATEX.

3. Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dla pracowników narażonych na ryzyko spowodowane przez atmosfery stwarzające zagrożenie wybuchem 1999/92/WE – ATEX USERS.

4. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U. z dn. 9.06.2016, poz. 817).

5. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej [wraz z załącznikiem] (Dz.U. nr 138, poz. 931).

6. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz.U. z 2014 r., poz. 81, z aktualizacją z dnia 25 marca 2013 r. opublikowaną 18 kwietnia 2013 r., Dz.U., poz. 472).

7. PN-EN 60079-10-2:2015-06 – Atmosfery wybuchowe. Część 10–2: Klasyfikacja przestrzeni – Pyłowe atmosfery wybuchowe (oryg.).

8. PN-EN 61241-17:2005 – Urządzenia elektryczne do stosowania w obecności pyłu palnego. Część 17: Kontrola i konserwacja instalacji elektrycznych w niebezpiecznych obszarach (innych niż kopalnie).

9. PN-EN 14373:2006 – Systemy tłumienia wybuchu.

10. PN-EN 14491:2012 – Systemy ochronne odciążające wybuchy pyłów.

11. PN-EN 14797:2009 – Urządzenia odciążające wybuch.

12. Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu i instalacji w strefach zagrożonych wybuchem 2014/34/UE. Nowa dyrektywa ATEX – ATEXn.

 

13. Czesnowski Grzegorz, System wspomagający eksploatację urządzeń elektrycznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem zgodnie z PN-EN 60079-17, „Magazyn Ex” nr 1/2013(29), Gdańsk 2013.

www.magazynex.pl
www.ase.com.pl

Nowy numer

  1. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)
  2. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  3. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  4. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  5. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  6. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  7. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  8. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  9. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  10. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  11. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  12. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  13. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  14. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  15. 03/2022 (89)

  16. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  17. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  18. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  19. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  20. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  21. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  22. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  23. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  24. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  25. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  26. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  27. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  28. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  29. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  30. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  31. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  32. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  33. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  34. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  35. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  36. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  37. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  38. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  39. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  40. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  41. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  42. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  43. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  44. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  45. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  46. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  47. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  48. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  49. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  50. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  51. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  52. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  53. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  54. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  55. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  56. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  57. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  58. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  59. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  60. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  61. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  62. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  63. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  64. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  65. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  66. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  67. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  68. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  69. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  70. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  71. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  72. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  73. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  74. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  75. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  76. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  77. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  78. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  79. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  80. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  81. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  82. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  83. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  84. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  85. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  86. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  87. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  88. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  89. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  90. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  91. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  92. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  93. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  94. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  95. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)