Przemysł wydobywczy musi radzić sobie z coraz bardziej rygorystycznymi wymogami środowiskowymi i kurczącymi się zasobami. Ceny energii i surowców są coraz wyższe, dlatego sortowanie czujnikowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Stanowi doskonały zamiennik standardowej eksploatacji, zwłaszcza gdy połączy się je z innymi procesami. Technologia umożliwia opłacalne wzbogacanie surowców , co czyni kolejne etapy procesu mniej kosztownymi i skomplikowanymi. Zmniejsza to nakłady transportowe , a także zużycie wody i energii w trakcie wzbogacania. 

Firma STEINERT, ekspert w dziedzinie sortowania, zebrała fakty w publikacji Solution Guide „Sensor-based sorting for mineral processing”. W październiku 2023 r. Lerato Kotelo, menedżerka STEINERT ds. zastosowania technologii w górnictwie , przedstawi przykłady rozwiązań w czasie dwóch livestreamów.

Kombinacja nawet czterech czujników w systemach sortowania marki STEINERT gwarantuje maksymalną precyzję. Technologie te znacznie obniżają koszty pracy, zwiększają wartość materiału wyjściowego i są przyjazne dla środowiska. Firmy wydobywcze mogą dzięki temu spełniać coraz bardziej wymagające kryteria ESG (środowiskowe, społeczne, w zakresie kierowania przedsiębiorstwem), jednocześnie pracując z zyskiem, co ma z kolei dobry wpływ na lokalne społeczności. W czasach niedoborów surowców i rosnącej świadomości ekologicznej zmieniają się również priorytety przemysłu wydobywczego. Ochrona środowiska naturalnego i dbałość w trakcie korzystania z zasobów są nie tylko mile widziane społecznie – często wymagają ich również przepisy. 

Dla osób zainteresowanych tym tematem:

Solution Guide do pobrania:                                               Rejestracja na livestream: 
bit.ly/3Pe8h34                                                                     bit.ly/44rlxpx



Ogólne zmniejszenie zasobów prowadzi do wzrostu cen energii oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Ta zmiana sprawia, że zalety sortowania czujnikowego – w porównaniu z procesami powszechnie stosowanymi do tej pory – są jeszcze bardziej oczywiste. Ze względu na niskie koszty operacyjne i dużą precyzję sortowania, wstępne wzbogacanie surowca znacząco zwiększy wydajność. I tak oto eksploatacja niskojakościowych rud może stać się opłacalna, natomiast eksploatacja wtórna, np. ponowne przetwarzanie hałd, zyskowna.


Zalety kombinacji czujników
Technologia sortowania w górnictwie ma wiele różnych korzyści. W porównaniu z przetwarzaniem na mokro, zatrzymanie i przygotowanie wody nie jest tu konieczne. Eliminuje to również potrzebę składowania powstałych w procesie osadów. W wielu przypadkach możliwe jest zainstalowanie maszyny do wstępnego wzbogacania pod ziemią. Zmniejsza to koszty transportu szybowego, jako że część nadawy nie musi być w ogóle transportowana na powierzchnię. Sortowanie na sucho jest zatem tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z sortowaniem na mokro. Firma STEINERT, ekspert w dziedzinie sortowania, ma odpowiedź na coraz bardziej złożone wymagania dotyczące głębokości sortowania, efektywności energetycznej i nieszkodliwości dla środowiska. Oprogramowanie algorytmu sortowania także jest stale dopasowywane do coraz to nowszych wymagań. Firmy wydobywcze mogą czerpać korzyści z zalet sortowania opartego na czujnikach, takie jak:

  • zmniejszenie masy do transportu i dalszego przetworzenia dzięki wstępnemu wzbogacaniu surowca;
  • możliwość przetwarzania rud o niskiej zawartości produktu (poniżej wartości granicznej);
  • przetwarzanie hałd lub innych wtórnych składowisk;
  • w przypadku określonych właściwości surowej rudy, możliwe jest również bezpośrednie pozyskanie koncentratu surowca .

Hałdy: obszar z wysokim potencjałem
Coraz większe znaczenie ma eksploatacja wtórna, która obejmuje np. usuwanie i przetwarzanie starych hałd. Hałdy stanowią nieodłączny element przemysłu górniczego i zazwyczaj eksploatuje się je do momentu, gdy są zbyt duże lub gdy przepisy urzędowe wymagają ich usunięcia. Standardowe metody eksploatacji nie są w tym przypadku opłacalne, ponieważ zawartość surowca w takim materiale jest zwykle poniżej wartości minimanlej. Tak więc hałdy muszą być usuwane, mimo że wiąże się to z dużymi kosztami transportu i składowania.
Rozwiązaniem tego problemu jest skuteczna technologia sortowania. Im niższy będzie tu udział niezbyt skał płonnych z niska koncentracją, tym większe będzie prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Zawartość surowca w takich prekoncentratach wytwarzanych za pomocą sortowania czujnikowego często odpowiada zawartości w rudach pierwotnych. 

Firma STEINERT oferuje specjalistyczne systemy sortowania do najróżniejszych zastosowań. W zależności od konkretnego zapotrzebowania dostępne są opcje takie jak XRT (transmisja rentgenowska) lub NIR (bliska podczerwień) z opcjonalnym laserem, indukcyjną detekcją i optyką. 

Kombinacja czujników umożliwia dokładne sortowanie
Oparte na czujnikach systemy sortowania marki STEINERT łączą dane z maksymalnie czterech czujników, zapewniając dzięki temu niespotykaną dotąd precyzję sortowania. System sortowania do sortowania gęstościowego na sucho STEINERT KSS | XT CLI analizuje sortowany materiał za pomocą transmisji rentgenowskiej. System ten może być – w zależności od potrzeb – wyposażony w dodatkowe czujniki. Czujniki optyczne rejestrują właściwości powierzchniowe oraz dane o kolorze, a czujnik indukcyjny wykrywa metale i różne minerały przewodzące. 

System ten idealnie nadaje się do przetwarzania złota, metali kolorowych i rud żelaza, a także różnych minerałów przemysłowych, takich jak np. fosforany. Wysoka wydajność systemów sortowania STEINERT była decydującym argumentem dla Hildebranda Wilhelma, aby zdecydować się na systemy STEINERT w jego kopalni złota QKR w Namibii: „Najciekawszą rzeczą w technologii sortowania czujnikowego jest to, że jej koszty operacyjne wynoszą tylko 1/5 tego, co naszych innych standardowych instalacji. Maszyny są łatwe w obsłudze, a szkolenia i wsparcie ekspertów STEINERT nieocenione. Instalacja oraz uruchomienie instalacji przebiegły niezwykle sprawnie, a zostały wykonane przez nas zespół. W rezultacie podwoiliśmy zawartość złota w naszym materiale wyjściowym, a właśnie to generuje wartość”.
Mamy jeszcze w naszej ofercie STEINERT KSS | NR CLI, które są dostępne z detekcją bliskiej podczerwieni jako głównym czujnikiem. Sprzęt ten szczególnie nadaje się do sortowania minerałów przemysłowych, takich jak dolomit, spodumen (nośnik litu), fluoryt, wapień, kwarc i wiele innych.

Proces zgodny z ESG
Coraz częściej nie ma już obecnie zgody na zanieczyszczenie środowiska i emisję gazów cieplarnianych. Także w tych mniej rozwiniętych regionach świata ludność i władze przywiązują coraz większą wagę do zgodności z kryteriami ESG. ESG to skrót od Environmental, Social Responsibility and Corporate Governance, w tłumaczeniu: środowisko, społeczna odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Dzięki wyznaczanym przez nie ramom, w zarządach firm, organach publicznych, rządach i urzędach zwraca się uwagę na kwestie środowiskowe, zrównoważony rozwój i zagadnienia społeczne.
Sortowanie oparte na czujnikach ułatwia spełnienie stosownych kryteriów oraz umożliwia jednoczesne prowadzenie dochodowego biznesu, jako że sortowanie to jest efektywniejsze, a sama działalność bardziej opłacalna. To z kolei przynosi korzyści lokalnym społecznościom wokół kopalń – pod względem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym.

.W dn. 25–26 października 2023 r. Lerato Kotelo, menedżerka STEINERT ds. zastosowania technologii w górnictwie, przedstawi różne rozwiązania w trakcie livestreamu. Fotografia: STEINERT



Wśród zieleni znajduje się instalacja do przetwarzania o prawdopodobnie najmniejszym śladzie węglowym, jaki można sobie wyobrazić w przypadku przetwarzania minerałów. Klient z Afryki wykorzystuje i technologię sortowania czujnikowego STEINERT do oddzielania białego dolomitu od skały płonnej. Fotografia: STEINERT

Social Media Teaser
Technologia sortowania czujnikowego zwiększa rentowność wydobycia. Technologia ta zyskuje na znaczeniu ze względu na bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska i zmniejszanie się zasobów. Firma STEINERT, wiodący dostawca w tym zakresie, oferuje wszechstronne rozwiązania. Połączenie nawet czterech czujników zapewnia najwyższą precyzję i zmniejsza koszty pracy, a jednocześnie zwiększa wartość przetwarzanego materiału. Dzięki temu przedsiębiorstwa wydobywcze mogą spełniać kryteria ESG i działać z zyskiem. Technologia, o której mowa, umożliwia wydajne wzbogacanie wstępne , zwiększa zysk z rud o niskiej koncentracji i zmniejsza nakłady transportowe. Szczególnie w przypadku wtórnej eksploatacji odpadów sortowanie ma ogromne zalety, ponieważ niskojakościowe skały stają się cennymi koncentratami.

Kontakt z prasą:
MARIANNE GRUB
Marketing Manager
T: +492214984-258
M: +491736722195

O firmie STEINERT
Historia firmy STEINERT sięga ponad 130 lat wstecz: rodzinna firma z Kolonii jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie sortowania czujnikowego oraz separacji magnetycznej w górnictwie oraz recyklingu odpadów i metali. Dzisiaj STEINERT zatrudnia 450 pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie około 150 milionów euro. Oprócz 50 spółek dystrybucyjnych i joint venture na całym świecie, firma posiada spółki zależne w Niemczech, Australii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Nowy numer

  1. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)
  2. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  3. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  4. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  5. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  6. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  7. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  8. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  9. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  10. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  11. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  12. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  13. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  14. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  15. 03/2022 (89)

  16. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  17. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  18. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  19. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  20. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  21. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  22. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  23. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  24. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  25. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  26. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  27. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  28. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  29. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  30. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  31. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  32. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  33. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  34. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  35. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  36. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  37. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  38. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  39. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  40. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  41. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  42. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  43. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  44. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  45. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  46. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  47. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  48. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  49. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  50. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  51. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  52. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  53. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  54. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  55. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  56. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  57. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  58. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  59. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  60. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  61. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  62. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  63. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  64. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  65. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  66. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  67. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  68. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  69. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  70. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  71. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  72. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  73. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  74. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  75. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  76. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  77. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  78. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  79. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  80. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  81. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  82. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  83. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  84. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  85. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  86. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  87. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  88. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  89. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  90. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  91. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  92. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  93. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  94. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  95. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)