Z Jerzym Pawlikowskim, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Wdrażania Innowacji INWET SA z Chorzowa, rozmawia Adam Krzyżowski

Adam Krzyżowski: Panie Prezesie, Państwa sztandarowym produktem od lat jest pulsator SYNEX, który znany jest w przemyśle cementowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Czy nadal montowany jest on głównie na zbiornikach, czy może znalazł także inne, szersze zastosowanie?

Jerzy Pawlikowski: Pulsatory SYNEX produkujemy od 1989 r. Od tego czasu przeszły wiele modernizacji i zmian, podnoszących ich jakość i skuteczność działania. Początkowo rzeczywiście były przeznaczone do montażu na zasobnikach czy zbiornikach dla usprawnienia spływu materiału. W cementowniach najczęściej na zbiornikach surowca, dodatków lub węgla. Z czasem dopracowaliśmy się zastosowań innych, z których najbardziej spektakularne jest montowanie pulsatorów na wieżach wymienników w metodzie suchej produkcji cementu. Pulsatory tam montowane są wykonane w wersji HT, czyli wysokotemperaturowej – tak aby nie uległy uszkodzeniu z powodu występującej w tych wieżach wysokiej temperatury. Miejsca montażu to ściany i spad komory wzniosu, cyklony, rury transportowe, kolana czy przewały.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest montowanie pulsatora na konstrukcji palnika wchodzącego do pieca obrotowego – celem zrzucania nawisu („bałwana”), który się tworzy na jego końcu i utrudnia prawidłową pracę palnika. Innym zastosowaniem jest montaż pulsatorów na chłodnikach klinkieru, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki pracy. Ostatnio wraz ze zwiększeniem udziału paliw alternatywnych w składzie paliwa montujemy pulsatory także na urządzeniach transportujących bądź zbiornikach służących do składowania tego paliwa.

Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w branży cementowej jesteśmy dostawcą naszych rozwiązań nie tylko do zakładów w Polsce, ale także do wielu cementowni za granicą. Najwięksi nasi partnerzy to koncerny HeidelbergCement, LafargeHolcim i CRH – w takich krajach, jak m.in. Rosja, Ukraina, Rumunia, Serbia, Gruzja, Mołdawia, a ostatnio Kazachstan.

FOT. 1 Pulsatory SYNEX na chłodniku klinkieru w cementowni Shymkentcement w Kazachstanie

A.K.: Czy te pulsatory są wykorzystywane również w przemyśle wapienniczym i jeśli tak, to w jakich urządzeniach?J.P.: Od początku istnienia firmy działamy w przemyśle wapienniczym. Zaczynaliśmy w Wojcieszowie, Tarnowie Opolskim i Bukowej. Na początku pulsatory były montowane na zasobnikach wapna dla ułatwiania zasypu do cystern kolejowych lub samochodowych. Duża nasza instalacja jest na zbiornikach wapna w Elektrowni Bełchatów na Wydziale Uzdatniania Wody.

FOT. 2 Pulsatory SYNEX na cyklonie w Nowolipieckim Kombinacie Metalurgicznym

Ostatnio podjęliśmy współpracę z podmiotem w Rosji – Nowolipieckim Kombinatem Metalurgicznym (NLMK), który posiada Oddział Produkcji Wapna, wytwarzanego metodą suchą. Wykonujemy dostawę i instalację zrzucającą tworzące się nawisy w wieży wymienników, gdzie podobnie jak w wieżach wymienników cementowych następuje homogenizacja, wynikająca z przemieszczania się w przeciwprądzie spalin i mąki wapiennej. Zastosowanie pulsatorów usuwających nawisy wydłuża okres eksploatacji między postojami, koniecznymi do przeprowadzenia czyszczenia lub remontu pieców. Głównym celem zastosowania pulsatorów jest zredukowanie postojów remontowych z czterech do jednego rocznie.
   Kilka lat temu wykonaliśmy podobne rozwiązanie – instalację pulsatorów na wieży wymienników w zakładach wapienniczych na Białorusi. Zaczęło się od wspólnego projektowania rozmieszczenia pulsatorów, potem była wykonana zabudowa pod naszym nadzorem inżynierskim, a ostatecznie modernizacja rozwiązania celem optymalizacji procesu technologicznego.
 
FOT. 3 Pulsatory SYNEX na komorze wlotu pieca obrotowego w Nowolipieckim Kombinacie Metalurgicznym
 
A.K.: INWET to też wysokiej klasy przesiewacze i podajniki wibracyjne własnej konstrukcji. Jakie ciekawe modele tych urządzeń Państwo ostatnio zaprojektowali?
J.P.: W naszej filozofii projektowania i produkcji przesiewaczy i podajników wibracyjnych kierujemy się zasadą wykonywania rozwiązań pod klienta – w taki sposób, że dużo naszych konstrukcji jest jednorazowych, niepowtarzalnych. Skupieni jesteśmy głównie na dostawach dla przemysłu spożywczego, recyklingu i ochrony środowiska. Do napędu naszych rozwiązań używamy napędów od światowych dostawców, ale też produkujemy napędy własnej konstrukcji.
   W obszarze wibratorów jesteśmy przedstawicielem szwajcarskiej firmy Findeva na wiele krajów Europy Wschodniej. Findeva oferuje wielką gamę wibratorów pneumatycznych używanych do celów technologicznych lub jako napędy do dozowników. Czasami wykonujemy podajniki dla przemysłu cementowego, np. do podawania klinkieru. Wytwarzamy też urządzenia dla przemysłu budowlanego, m.in. stoły wibracyjne. Ostatnio nasz zespół projektantów zaprojektował bardzo ciekawe rozwiązania, które zostały już wykonane i dostarczone klientom. Wyprodukowaliśmy np. stół wibracyjny do testowania wózków inwalidzkich, przesiewacz wibracyjny żaluzjowy do przesiewania pelletu (półproduktu do produkcji prażynek), zespół podajników wibracyjnych do podawania tulejek pojedynczym strumieniem, podajniki wibracyjne rurowe do podawania kawy mielonej, przesiewacz do oddzielania larw owadów od ziemi. Ciągle pojawiają się nowe wyzwania, dzięki czemu praca nad nowymi rozwiązaniami jest bardzo ciekawa i ekscytująca.
 
FOT. 4 Wibracyjny przesiewacz firmy INWET do oddzielania ziemi od larw owadów

A.K.: Jak istniejąca obecnie pandemia wpłynęła na Państwa działalność produkcyjno-montażową i jakie środki Państwo przedsięwzięli, żeby sobie poradzić z tą trudną sytuacją?
J.P.: Początkowo wraz z zamykaniem się naszego życia w związku z pandemią byliśmy przerażeni. Nie wiedzieliśmy, czy sobie poradzimy z tą sytuacją, czy nasi klienci będą u nas zamawiać towary i usługi. W miarę upływu czasu okazało się, że nasi partnerzy nadal nas potrzebują. Oczywiście w miarę rozwoju sytuacji wprowadzaliśmy coraz to nowe rozwiązania w organizacji pracy, takie jak praca zdalna, ograniczanie kontaktów między pracownikami, wprowadzenie dyżurów, odpowiednie fizyczne zabezpieczenia stanowisk pracy oraz zasada „jeden pracownik na pomieszczenie” lub odpowiedni dystans, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń itp. W przypadku kontaktu pracownika z osobą zakażoną SARS-CoV-2 obowiązywała go kwarantanna i praca zdalna. Kontakty osobiste ograniczyliśmy do minimum. Dzięki dużej dyscyplinie pracowników udało się uniknąć zakażeń i obniżenia efektywności pracy w firmie.
Aktualnie cały czas stosujemy wdrożone procedury, wiedząc, że to jeszcze nie koniec pandemii.
 
A.K.: Specjalizują się Państwo także w oferowaniu urządzeń wykonanych z przepuszczalnych spieków porowatych. Czy wśród nich też pojawiły się jakieś ciekawe rozwiązania?
J.P.: Tak, oferujemy także rozwiązania związane z zastosowaniem spieków porowatych, przede wszystkim firmy Tridelta. Służą one głównie do wykonywania mniejszych systemów aeracyjnych, takich jak stożki aeracyjne, rury napowietrzające, grzybki i panele aeracyjne. Czasami są to rozwiązania kombinowane: stożek aeracyjny na dole, a u góry pulsatory lub odbijaki pneumatyczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są np. stożki aeracyjne wykonane ze spieków ze stali nierdzewnej.
   Podsumowując, zawsze staramy się zaprojektować i wykonać rozwiązanie najkorzystniejsze dla klienta i spełniające jego oczekiwania i wymagania.
 
A.K.: Dziękuję za rozmowę.
 

Nowy numer

  1. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)
  2. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  3. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  4. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  5. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  6. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  7. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  8. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  9. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  10. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  11. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  12. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  13. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  14. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  15. 03/2022 (89)

  16. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  17. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  18. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  19. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  20. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  21. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  22. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  23. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  24. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  25. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  26. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  27. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  28. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  29. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  30. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  31. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  32. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  33. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  34. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  35. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  36. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  37. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  38. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  39. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  40. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  41. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  42. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  43. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  44. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  45. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  46. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  47. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  48. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  49. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  50. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  51. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  52. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  53. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  54. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  55. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  56. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  57. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  58. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  59. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  60. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  61. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  62. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  63. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  64. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  65. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  66. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  67. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  68. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  69. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  70. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  71. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  72. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  73. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  74. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  75. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  76. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  77. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  78. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  79. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  80. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  81. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  82. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  83. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  84. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  85. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  86. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  87. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  88. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  89. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  90. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  91. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  92. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  93. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  94. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  95. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)