Z dr. Jackiem Kołaczem, prezesem firmy Comex Polska Sp. z o.o., rozmawia Adam Krzyżowski

Jacek Kołacz: Będziemy prowadzić badania nad nowymi technologiami rozpoznawania minerałów i materiałów przy użyciu algorytmów w oparciu o modele sztucznej inteligencji

 

Adam Krzyżowski: Jak ocenia Pan ubiegły rok pod kątem kontraktów sprzedażowych zawieranych z zakładami wydobywczymi z Polski i z zagranicy?
Jacek Kołacz: Rok 2023 był z pewnością najbardziej intensywnym okresem naszej działalności marketingowej dotyczącej najnowszych technologii w firmie Comex. Na początku marca Comex prezentował się w Toronto w Kanadzie na wystawie PDAC, dotyczącej działalności geologiczno-poszukiwawczej, czyli fazy, która ma miejsce przed powstaniem kopalni. Jest to właśnie taki okres, w którym nasze urządzenia sortujące mogą zostać uwzględnione przy projektowaniu procesu przeróbki minerałów, co w dużej mierze zmienia całokształt przedsięwzięcia oraz rachunku ekonomicznego. Z kolei w kwietniu Comex brał udział w targach CIM w Montrealu, największej imprezie wystawienniczej w Kanadzie dotyczącej przemysłu wydobywczego. Później w obrębie tematyki górniczej miały miejsce podobne wystawy zagraniczne, takie jak IMARC w Sydney czy Resources Tomorrow w Londynie, oraz wydarzenia krajowe, takie jak MEC w Wiśle czy Minex we Wrocławiu oraz konferencja POL-VIET, organizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w ramach współpracy polsko-wietnamskiej. We wszystkich wspomnianych wydarzeniach Comex prezentował swoje produkty i technologie na indywidualnych stoiskach wystawowych, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem różnego rodzaju klientów – zwłaszcza w Kanadzie i Australii, gdzie przemysł wydobywczy jest kluczową branżą napędzającą lokalną gospodarkę. W wymienionych wydarzeniach wyczuwalny był wspólny trend dotyczący technologii przeróbki i produkcji metali ziem rzadkich oraz surowców krytycznych. Właśnie w takich przypadkach nasze urządzenia sortujące są w stanie wstępnie wzbogacić rudy tych metali do poziomu, który prowadzi do późniejszej bardziej opłacalnej eksploatacji. Co więcej, urządzenia sortujące naszej firmy pozwalają na zdecydowaną redukcję odpadów, zużycia energii i zapotrzebowania na wodę, co poprawia wizerunek branży górniczej, ostatnio dość intensywnie krytykowanej w wielu aspektach, zwłaszcza pod kątem ochrony środowiska. Już zauważalny jest znaczny odzew ze strony klientów odwiedzających wspomniane wystawy, który objawia się głównie częstszym prowadzeniem testów i badań laboratoryjnych na próbkach minerałów pozyskanych z nowych kontaktów.

FOT. 1 Doktor Jacek Kołacz (z lewej) z Jakubem Progorowiczem (dyrektorem ds. rozwoju i inwestycji w firmie Comex Polska) podczas wystawy górniczej International Mining and Resources Conference (IMARC) w Sydney w Australii

A.K.: Czy Państwa prace badawczo-rozwojowe przebiegały też tak intensywnie i czy efekty tych prac również były prezentowane w Polsce i za granicą?
J.K.: Naturalnie. Równolegle z działalnością wystawową prowadzone były równie intensywne prace badawczo-rozwojowe. Z sukcesem zakończyliśmy kilka projektów finansowanych z funduszy unijnych, takich jak PRECON (prekoncentracja rud miedzi, cynku i ołowiu), DYNOSORT (przetwarzanie odpadów radioaktywnych oraz rud polimetalicznych), jak również tych, które dotyczyły rozwoju nowych konstrukcji i technologii naszych urządzeń sortujących. W ramach tych ostatnich powstało m.in. ciekawe urządzenie do badań laboratoryjnych LSX, w którym możliwe jest przeprowadzenie wstępnej analizy rentgenowskiej minerałów lub innych materiałów w celu zbadania możliwości ich sortowania (separacji). Jest to bardzo przydatne urządzenie, ponieważ na podstawie kilku reprezentatywnych próbek materiału można wstępnie ocenić proces sortowania w skali przemysłowej bez kosztownych testów i konieczności pobierania dużych ilości materiału od potencjalnego klienta. Efekty tych prac projektowych były prezentowane na wspomnianych wystawach oraz na konferencjach naukowych. Były to konferencje MEC w Wiśle i POL-VIET na AGH, a za granicą – Smart Devices w Osace w Japonii. Dodatkowo nasze wysiłki w pracach naukowo-badawczych zostały docenione przez Forum Inteligentnego Rozwoju organizowane przez Forbesa, gdzie otrzymaliśmy nagrodę w kategorii Innowacyjne Technologie Przyszłości. Pod koniec roku 2023 miał miejsce miły akcent ze strony AGH, która postanowiła mnie osobiście wyróżnić tytułem Absolwenta Roku 2022 w kategorii Senior, przyznawanym wyróżniającym się absolwentom tej uczelni. Było to piękne podsumowanie tych intensywnych prac w czasie minionego roku, które dotyczyło nie tylko mnie, ale też ogólnej działalności naszej firmy.

FOT. 2 Sortery marki Comex podczas montażu

A.K.: Czy na rynku przeróbki proszków też prowadzili Państwo tak intensywne działania?
J.K.: Co się tyczy technologii proszkowej, to miały miejsce głównie projekty związane z  wdrażaniem nowych technologii pomiaru składu ziarnowego online w warunkach przemysłowych. Również zauważalna była wzrostowa tendencja w sprzedaży laboratoryjnych urządzeń mielących (młynów kulowych) do produkcji małych próbek w celach badawczych i optymalizacji dużych systemów produkcyjnych. Dostarczyliśmy też system mielenia strumieniowego w wersji ATEX do produkcji specjalistycznych materiałów w atmosferze azotu – w celu uniknięcia negatywnego efektu utleniania powierzchni sproszkowanego materiału. Zauważalne jest także zainteresowanie specjalistycznymi aplikacjami w wersji ATEX do produkcji materiałów organicznych, recyklingu odpadów itp. Wyczuwa się efekt synergii, polegający na przenikaniu się tych technologii, którymi dysponuje Comex. W tym wypadku różne materiały lub minerały są sortowane lub wzbogacane, a następnie mielone do drobnych rozmiarów z wykorzystaniem naszych technologii, włącznie z pomiarem składu ziarnowego i automatyzacją procesu produkcji. To bardzo ważny element, ponieważ możliwe jest dostarczenie nie tylko zoptymalizowanej i rozbudowanej linii produkcyjnej, ale również zaawansowanej kompleksowej kontroli procesu produkcji.
 
FOT. 3 Nowy system mielenia strumieniowego marki Comex

A.K.: Jak wspomniane przez Pana nowoczesne technologie zmieniły i zmienią funkcjonowanie zakładów korzystających z Państwa urządzeń i usług?
J.K.: Jest takich przykładów bardzo wiele. Najbardziej spektakularne zastosowanie naszych technologii miało miejsce w Brazylii, gdzie w jednym z zakładów przeróbczych kopalni miedzi i złota w tradycyjny sposób wzbogacana była ruda tych metali. Po zastosowaniu naszych urządzeń sortujących opartych na analizie rentgenowskiej i optycznej w tym samym urządzeniu, możliwe było wyeliminowanie 85% szkodliwych odpadów oraz podobne obniżenie kosztów i nakładów energii do przetwarzania wspomnianej rudy. Innymi słowy, po zastosowaniu naszych urządzeń kopalnia ta była w stanie nadal produkować podobną ilość koncentratu złota i miedzi, jednak siedmiokrotnie zmniejszając nakłady energetyczne i emisje szkodliwych odpadów w porównaniu z wcześniejszym schematem produkcji. Po tak spektakularnych efektach przy zastosowaniu wspomnianego urządzenia sortującego, zarządzono podobny projekt modernizacji w innej części tej samej kopalni, gdzie nasze kolejne urządzenie ma osiągnąć takie same efekty. Jest to bardzo ważny element marketingowy podczas wdrażania naszych technologii w bardzo tradycyjnym i konserwatywnym środowisku potencjalnych odbiorców, jakim jest przemysł wydobywczy.
 
A.K.: Na czym będą się Państwo koncentrować w tym roku?
J.K.: W tym roku zamierzamy kontynuować plany wystawowe i konferencyjne. Planowane jest uczestnictwo w konferencji w Luleå w Szwecji nt. przeróbki minerałów, następnie w corocznej wystawie PDAC w Toronto oraz CIM w Vancouver. Później będziemy brali udział w kongresie przeróbki minerałów IMPC w Waszyngtonie, w wystawie i konferencji Minerals Engineering w Cape Town w RPA, a na koniec roku – po raz kolejny w konferencji IMARC w Sydney i w wystawie Resources Tomorrow w Londynie. Jak widać, nie zwalniamy tempa ze względu na coraz większe zainteresowanie produkcją metali ziem rzadkich i surowców krytycznych, które od poprzedniego roku zyskały priorytetowy status z powodu ich kluczowej roli w przemyśle precyzyjnym i elektronicznym – a trzeba wiedzieć, że jednocześnie są spore problemy z ich dostępnością. Dodatkowo będziemy prowadzić badania nad nowymi technologiami rozpoznawania minerałów i materiałów przy użyciu algorytmów w oparciu o modele sztucznej inteligencji (AI). Są to bardzo przyszłościowe zastosowania pozwalające na dokładniejszą identyfikację sortowanych materiałów, co zdecydowanie podniesie parametry techniczno-ekonomiczne naszych systemów sortujących.
 
A.K.: Dziękuję za rozmowę.
 

Nowy numer

  1. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)
  2. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  3. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  4. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  5. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  6. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  7. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  8. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  9. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  10. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  11. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  12. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  13. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  14. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  15. 03/2022 (89)

  16. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  17. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  18. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  19. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  20. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  21. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  22. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  23. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  24. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  25. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  26. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  27. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  28. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  29. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  30. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  31. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  32. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  33. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  34. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  35. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  36. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  37. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  38. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  39. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  40. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  41. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  42. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  43. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  44. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  45. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  46. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  47. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  48. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  49. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  50. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  51. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  52. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  53. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  54. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  55. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  56. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  57. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  58. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  59. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  60. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  61. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  62. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  63. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  64. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  65. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  66. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  67. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  68. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  69. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  70. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  71. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  72. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  73. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  74. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  75. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  76. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  77. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  78. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  79. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  80. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  81. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  82. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  83. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  84. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  85. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  86. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  87. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  88. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  89. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  90. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  91. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  92. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  93. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  94. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  95. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)