Obserwując z roku na rok rosnące zapotrzebowanie na instalacje służące nie tylko ochronie środowiska, ale również optymalizacji kosztów produkcji, firma Bart zaproponowała w 2011 r. system odpylający ze zintegrowanym modułem odzysku energii cieplnej z gazów odlotowych.
Technologią tą zainteresowali się przedstawiciele amerykańskiego koncernu Cargill, na których zlecenie inżynierowie przedsiębiorstwa Bart opracowali analizy ekonomiczne, projekt wykonawczy, a po fazach koncepcyjnych zbudowali instalację odpylania w wersji ATEX, połączoną ze zintegrowanym modułem odzysku energii, dla suszarni gazowej do produkcji suchej karmy dla zwierząt.
W momencie rozpoczęcia prac analityczno-projektowych założenia wydawały się proste – odpylić powietrze procesowe, odzyskać z niego maksymalną ilość ciepła przy użyciu wymienników powietrze–powietrze i tak ogrzane świeże powietrze wprowadzić do procesu produkcyjnego. Jednak po dogłębnej analizie ilość problemów do rozwiązania okazała się bardzo duża. Począwszy od wybuchowego charakteru usuwanych pyłów, ilości pary emitowanej przez suszarnie, ilości wykraplanej wody na wymienniku ciepła dochodzącej do 600 l/h, wysokiej temperatury gazów wylotowych, aż po ograniczone miejsce montażu. Jednak wszystkie te komplikacje już na etapie projektowania udało się rozwiązać, co zaowocowało zbudowaniem instalacji o wydajności 33 000 Nm³/h.
Do usuwania zanieczyszczeń pyłowych emitowanych w procesie produkcji karmy dla zwierząt zastosowano odpylacz workowy w wykonaniu przeciwwybuchowym. Urządzenie to wyposażone zostało w zabezpieczenia zapewniające maksimum bezpieczeństwa w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pyłami o klasie wybuchowości ST 1, tj. w worki antystatyczne, panele eksplozyjne, zawór celkowy w wykonaniu ATEX oraz klapę zwrotną zabezpieczającą przed cofnięciem się fali wybuchu do suszarni. W celu uniknięcia wykraplania i ograniczenia strat energii zastosowana została izolacja cieplna komór filtra i wszystkich zewnętrznych i wewnętrznych kanałów odpylających. Jako napędowe serce układu zastosowany został wentylator promieniowy wyposażony w silnik o mocy37 kW. Wentylator jak i pozostałe urządzenia instalacji dostosowane zostały do pracy w temperaturze do 60°C.
Moduł odzysku energii oparto na wysokiej sprawności wymienniku krzyżowym, którego moc obliczeniowa w warunkach suchych wynosi 770 kW, co przy zainstalowanych w suszarni planikach gazowych o łącznej mocy 2,5 MW pozwoliło na oszczędności gazu GZ-50 na poziomie 300 m³ / 16 h pracy. Patrząc na ten wynik ekonomiczny z perspektywy dwóch lat od zakończenia i uruchomienia instalacji, śmiało można stwierdzić, że oszczędności roczne dzięki zastosowaniu tego systemu firmy Bart sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.