Z Jackiem Kuchtą, dyrektorem handlowym w firmie Precia Polska Sp. z o.o. z Krakowa, rozmawia Adam Krzyżowski

Adam Krzyżowski: Panie Dyrektorze, od kilkunastu lat są Państwo oddziałem grupy o ugruntowanej pozycji na światowym rynku wag przemysłowych. Czy mógłby Pan w kilku zdaniach zaprezentować swoją firmę i ofertę oraz powiedzieć, jak duże jest zainteresowanie polskich przedsiębiorców Państwa urządzeniami i jakie gałęzie przemysłu są głównymi odbiorcami wag Precia Molen?

Jacek Kuchta: Tradycja produkcji wag w grupie Precia Molen sięga 1867 r., kiedy to została założona firma Molen i rozpoczęła produkcję wag mechanicznych. Precia Molen (spółka notowana na giełdzie) ma status jednego z największych w Europie producentów wag przemysłowych i handlowych (polecam odwiedzenie str. www.preciamolen.com).

   Gama wag produkowanych przez naszą grupę obejmuje:

  • wagi samochodowe i kolejowe;
  • wagi taśmociągowe;
  • wagi kontrolne (do kontroli towarów paczkowanych), sortujące i etykietujące;
  • przemysłowe układy ważące – do dozowania i zestawiania mieszanin;
  • wagi odważające – cykliczne;
  • wagi dynamiczne do ładowarek i koparek;
  • wagi pomostowe (magazynowe, paletowe) i zbiornikowe.

   Precia Molen posiada certyfikat ISO 9001:2008, wydany przez Bureau Veritas w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży oraz serwisu wag. Poza tym nasza firma ma status producenta wag nieautomatycznych i automatycznych na podstawie certyfikatu aprobaty systemu jakości LNE – 5898, wydanego przez Laboratoire national de métrologie et d’essais (Krajowe Laboratorium Metrologii i Badań w Paryżu), co oznacza możliwość legalizacji urządzeń wagowych. Precia Polska Sp. z o.o. uzyskała również certyfikat ISO 9001:2009, wydany przez TÜV Nord.

  Ponadto Precia Molen jako jedyna firma wagowa obecna na polskim rynku posiada własne laboratorium akredytowane do badań dopuszczających wagi do strefy zagrożonej wybuchem, potwierdzone certyfikatem wydanym przez LCIE. My dostarczamy kompletne wagi do pracy w środowisku ATEX. Co warte podkreślenia, Precia Polska jest laureatem nagród Fair Play, i to edycji od 2004 do 2015 r.

Zainteresowanie polskich przedsiębiorców naszymi urządzeniami jest ogromne, jednak nie każdy użytkownik ma świadomość drugorzędności wstępnej ceny inwestycji i nie każdy postrzega ją pod kątem przyszłych kosztów eksploatacyjnych i takich czynników, jak np. bezawaryjność czy chociażby stabilność i pewność pomiaru. W związku z tym naszymi odbiorcami są wyłącznie firmy szczególnie ceniące sobie wysoką jakość, a także innowacyjność rozwiązań.

Przemysł wydobywczy – górnictwo skalne i węglowe – przemysł chemiczny, przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł produkcyjny, paliwowy, energetyka, transport, logistyka i budownictwo to główni odbiorcy naszych urządzeń wagowych. Pomiary są jedną z najtrudniejszych i kluczowych dziedzin wiedzy. Każde działanie inżynierskie lub handlowe de facto rozpoczynane jest od pomiaru. Właściciele przedsiębiorstw nie zawsze zdają sobie w pełni sprawę z ogromnej roli stabilności i pewności pomiarów dla swojej sytuacji finansowej.

FOT. 1 Oferowane przez firmę Precia Polska wagi samochodowe znalazły już zastosowanie w wielu polskich przedsiębiorstwach

A.K.: Jakiego typu Państwa urządzenia są najpopularniejsze w branży budowlanej i wydobywczej? Czy wagi taśmociągowe?
J.K.: Różnego typu wagi taśmociągowe lub jak kto woli przenośnikowe (z jednym zestawem rolkowym czy z dwoma lub trzema), ale również dozowniki taśmowe, wagi do big bagów, wagi zbiornikowe, samochodowe, kolejowe i inne struktury wagowe.

FOT. 2 Do produktów pylistych Precia Polska poleca niezawodny dozownik SB

A.K.: A jakie wagi Precia Molen są najczęściej używane w przemyśle rolno-spożywczym i chemicznym?
J.K.: W przemyśle rolno-spożywczym i chemicznym również używane są wagi taśmociągowe i dozowniki taśmowe, też wagi do big bagów, wagi zbiornikowe, samochodowe, kolejowe, a także wagi przesypowe (tzw. cykliczne ABS – automatic bulk scales) oraz wagi kontrolne (tzw. checkweigher)

FOT. 3 Nowoczesny terminal wagowy I 410 może jednocześnie obsługiwać nawet osiem wag

A.K.: Grupa Precia Molen rokrocznie prezentuje całemu światu swoje innowacyjne rozwiązania. Co obecnie jest taką nowością?
J.K.: Rokrocznie Precia unowocześnia i uatrakcyjnia swoją ofertę, stając się tym samym czołową firmą wagową na rynku europejskim, a także światowym. Proponowanym obecnie innowacyjnym rozwiązaniem jest nowy, wszechstronny, swobodnie programowalny terminal wagowy, a mianowicie terminal graficzny I 410, który jest częścią oferowanej przez Precia Molen gamy I 410. Stanowi on centralny element interfejsu człowiek–maszyna. Oferuje szerokie spektrum oprogramowania, spełniające większość wymagań w zakresie dozowania, kontroli tolerancji, ważenia dynamicznego czy np. kontroli wagi. Dzięki oprogramowaniu zorientowanemu na współpracę z PLC dostarczone aplikacje można w pełni dostosować do:

  • istniejącego wyposażenia (takiego jak PLC, magistrala terenowa, protokół);
  • funkcji specjalnych (np. do sterowania peryferyjnymi urządzeniami linii, do pobierania i przetwarzania danych);
  • połączeń informatycznych (chodzi o przesyłanie i zdalne przetwarzanie danych).

 W zależności od aplikacji terminal może być podłączony do zmiennej liczby zewnętrznych przetworników wagowych lub być wyposażony w wewnętrzne karty pomiarowe jako miernik.

 

Wyróżnia go wszechstronność zastosowań i możliwości w jednej małej obudowie, które uruchamiamy w miarę rosnących wymagań i zapotrzebowania.

A.K.: Czy w planach grupy Precia Molen jest rozbudowa polskiego oddziału?
J.K.: Rozbudowa polskiego oddziału Precia Molen dokonuje się nieustannie poprzez zwiększanie liczby personelu własnego i współpracowników zewnętrznych, a przede wszystkim poprzez stałe powiększanie liczby zadowolonych klientów. Oczywiście jest to rozwój zrównoważony.

 Ważenie jest jednym z najistotniejszych pomiarów fizycznych w rozliczeniach handlowych i w procesach technologicznych. Spotykamy się z nim codziennie, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i przemysłowym. Kupowanie towarów, konfekcjonowanie i ich technologiczne dozowanie według ciężaru jest powszechne i niezbędne. Trzeba wiedzieć, że nasza firma zaspokaja potrzeby klientów już od ponad 140 lat. Od XIX w. walczy ona nieprzerwanie i z zaangażowaniem o rozwiązanie wszelkich problemów, z jakimi spotykają się klienci. A klientów tych było sporo. Dziesiątki lat obecności w ponad 60 krajach świata uprawniają nas do twierdzenia, że jesteśmy największą i najstarszą w Europie firmą produkującą wagi. Mamy nadzieję, że nasi klienci powiedzą, iż jesteśmy najlepszą firmą produkującą wagi w Europie.

 Co możemy zaoferować swoim klientom? Doświadczenie i precyzję. Posiadany przez nas certyfikat ISO 9002 w zakresie produkcji czujników tensometrycznych gwarantuje odbiorcom naszych wag najwyższą, światową jakość. Nasze wagi mają homologację w całej Europie, również w Polsce. To wszystko gwarantuje, że nasze urządzenia będą funkcjonowały dokładnie i zgodnie z normami.

Oczywiście nasza firma, przeznaczając niezmiennie od lat 6% obrotów na badania i rozwój, jest gotowa dostosować się do każdych potrzeb klientów. Nasze biura projektowe i laboratoria zawsze są do ich dyspozycji.

Chciałbym zaznaczyć, że nadrzędnym celem firmy Precia Polska jest jak najlepsza obsługa klientów. W tym celu w 2002 r. wdrożono jeden z najnowocześniejszych programów do kontroli działań firmy i kierowania nimi – SAP, który usprawnił zarządzanie informacją w naszym przedsiębiorstwie.

Stale zmieniające się i dynamiczne otoczenie gospodarcze dopinguje cały nasz zespół do stałego podnoszenia kwalifikacji, co wraz z nowoczesnym zapleczem technicznym jest gwarancją wysokiej jakości usług. Potwierdza to również otrzymany w 2002 r. certyfikat ISO 9001.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.

Nowy numer

  1. Temat numeru: SUROWCE SKALNE, PRZEMYSŁ CEMENTOWO-WAPIENNICZY

    02/2024 (102)
  2. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2024 (101)

  3. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2023 (100)
  4. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2023 (99)

  5. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2023 (98)

  6. Temat numeru: WAŻENIE I DOZOWANIE MATERIAŁÓW SYPKICH

    04/2023 (97)

  7. Temat numeru: KRUSZYWA, CEMENT, WAPNO

    03/2023 (96)

  8. Temat numeru: ODPYLANIE, ATEX, BHP

    02/2023 (95)
  9. Temat numeru: POMIARY, AUTOMATYKA, NAPĘDY

    01/2023 (94)
  10. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTKA

    07/2022 (93)

  11. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE  I APARATURA POMIAROWA

    06/2022 (92)
  12. Temat numeru: ATEX, BHP, UTRZYMANIE RUCHU

    05/2022 (91)
  13. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    04/2022 (90)
  14. Temat numeru: KRUSZYWA,CEMENT, WAPNO

  15. 03/2022 (89)

  16. Temat numeru: AUTOMATYKA, POMIARY, NAPĘDY

    02/2022 (88)
  17. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2022 (87)

  18. Temat numeru: TRANSPORT I LOGISTYKA

    07/2021 (86)

  19. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2021 (85)

  20. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2021 (84)

  21. Temat numeru: RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    04/2021 (83)
  22. Temat numeru: TWORZYWA SZTUCZNE, KOMPOZYTY

    03/2021 (82)
  23. Temat numeru:AUTOMATYZACJA, BADANIA I POMIARY

    02/2021 (81)
  24. Temat numeru:ODPYLANIE, ODKURZANIE, ATEX, BHP

    01/2021 (80)
  25. Temat numeru:TRANSPORT I LOGISTYKA 

    07/2020 (79)
  26. Temat numeru: LOGISTYKA I MAGAZYNOWANIE

    06/2020 (78)
  27. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2020 (77)
  28. Temat numeru: Plastiki, kompozyty, przemysł chemiczny

    04/2020 (76)
  29. Temat numeru:RYNEK KRUSZYW, WAPNO, CEMENT

    03/2020 (75)
  30. Temat numeru:AUTOMATYKA, NAPĘDY, POMIARY

    02/2020 (74)
  31. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2020 (73)
  32. Temat numeru: TRANSPORT MATERIAŁÓW SYPKICH

    07/2019 (72)
  33. Temat numeru: MAGAZYNOWANIE I LOGISTYKA

    06/2019 (71)
  34. Temat numeru: UTRZYMANIE RUCHU, ATEX, BHP

    05/2019 (70)
  35. Temat numeru: Tworzywa sztuczne i kompozyty

    04/2019 (69)
  36. Temat numeru: Rynek kruszyw -rozwiązania dla branży

    03/2019 (68)
  37. Temat numeru: AUTOMATYKA, PNEUMATYKA, POMIARY

    02/2019 (67)
  38. Temat numeru: FILTRACJA, ODPYLANIE, ATEX, BHP

    01/2019 (66)
  39. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2018 (65)
  40. Temat numeru: Magazynowanie i logistyka materiałów sypkich

    06/2018 (64)
  41. Temat numeru: Utrzymanie ruchu

    05/2018 (63)
  42. Temat numeru: Kompozyty i tworzywa sztuczne, ważenie, dozowanie

    04/2018 (62)
  43. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszyw

    03/2018 (61)
  44. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2018 (60)
  45. Temat numeru: Filtracja, odpylanie, ATEX, BHP

    01/2018 (59)
  46. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2017 (58)
  47. Temat numeru: Logistyka i magazynowanie materiałów sypkich

    06/2017 (57)
  48. Temat numeru: Górnictwo,energetyka.ATEX

    05/2017 (56)
  49. Temat numeru: Rynek tworzyw sztucznych i kompozytów

    04/2017 (55)
  50. Temat numeru: Rozwiązania dla branży kruszywowej

    03/2017 (54)
  51. Temat numeru: Automatyka, pomiary

    02/2017 (53)
  52. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie,BHP, ATEX

    01/2017 (52)
  53. Temat numeru: Transport  materiałów sypkich

    07/2016 (51)
  54. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2016 (50)
  55. Temat numeru: Zabezpieczenia przeciwwybuchowe

    05/2016 (49)
  56. Temat numeru: Wagi.Dozowniki

    04/2016 (48)
  57. Temat numeru: Kruszenie.Mielenie.Granulowanie

    03/2016 (47)
  58. Temat numeru: Filtracja.odpylanie.BHP

    02/2016 (46)
  59. Temat numeru: Automatyka i pomiary 

    01/2016 (45)
  60. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2015 (44)
  61. Temat numeru: Magazynowanie materiałów sypkich

    06/2015 (43)
  62. Temat numeru: Bezpieczeństwo procesowe i zabezpieczenia ATEX

    05/2015 (42)
  63. Temat numeru: Kruszenie, mielenie, mieszanie

    04/2015 (41)
  64. Temat numeru: Sita,przesiewacze,separatory

    03/2015 (40)
  65. Temat numeru: Automatyka i pomiary

    02/2015 (39)
  66. Temat numeru: Odkurzanie, odpylanie, BHP, Atex

    01/2015 (38)
  67. Temat numeru: Transport materiałów sypkich

    07/2014 (37)
  68. Temat numeru: Opakowania w przemyśle materiałów sypkich

    06/2014 (36)
  69. Temat numeru: Silosy i magazyny na materiały sypkie

    05/2014 (35)
  70. Temat numeru: Systemy dozujące, ważące i pakujące

    04/2014 (34)
  71. Temat numeru: Filtracja,odpylanie,odkurzanie

    03/2014 (33)
  72. Temat numeru: Automatyka i aparatura kontrolno-pomiarowa

    02/2014 (32)
  73. Temat numeru: Sita, przesiewacze i separatory przemysłowe

    01/2014 (31)
  74. Temat numeru: Rozdrabnianie i granulowanie

    06/2013 (30)
  75. Temat numeru: Przemysł wydobywczy surowców energetycznych

    05/2013 (29)
  76. Temat numeru: Silosy do zastosowań przemysłowych

    04/2013 (28)
  77. Temat numeru: Sytuacja na rynku kruszyw

    03/2013 (27)
  78. Temat numeru: Aparatura pomiarowa w aplikacjach wysokotemperaturowych

    02/2013 (26)
  79. Temat numeru: Polski rynek cementu i betonu

    01/2013 (25)
  80. Temat numeru: Postęp techniczny w konstrukcji młynów

    06/2012 (24)
  81. Temat numeru: Konstrukcje silosów aluminiowych

    05/2012 (23)
  82. Temat numeru: Europejski rynek tworzyw sztucznych

    04/2012 (22)
  83. Temat numeru: Zmiany technologiczne w produkcji kruszyw

    03/2012 (21)
  84. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    02/2012 (20)
  85. Temat numeru: Polski rynek targowy

    Rozmowa z dr. inż hab. Lidią Gawlik zastepcą dyrektora IGSMiE 
    01/2012 (19)
  86. Temat numeru: Nauka dla przemysłu

    Rozmowa z dr. inż Szymonem Modrzejewskim
    06/2011 (18)
  87. Temat numeru: Nowoczesne technologie górnicze

    Węgiel polskie bogactwo narodowe
    05/2011 (17)
  88. Temat numeru: Transport, logistyka i magazynowanie

    03-04/2011 (16)
  89. Temat numeru: Automatyzacja procesów

    Innowacyjny mechatroniczny system manipulacyjny
    02/2011 (15)
  90. Temat numeru: Rynek kruszyw w Polsce

    Recykling gruzu powyburzeniowego
    01/2011 (14)
  91. Temat numeru: Przemyslowe systemy ważąco-dozujące 05-06/2010 (13)
  92. Temat numeru: Magazynowanie sypkich produktów spożywczych 04/2010 (12)
  93. Temat numeru: Transport pneumatyczny materiałów sypkich 03/2010 (11)
  94. Temat numeru: Rynek cementu w polsce 02/2010 (10)
  95. Temat numeru: Krajowy rynek automatyki przemyslowej 01/2010 (9)

Kalendarium wydarzeń pełne

« Marzec 2024 »